נפתלי בר נתן - היצע וביקוש

נפתלי בר נתן על היצע וביקוש בשוק הנדל"ן הישראלי

לא מזמן פורסם בגלובס כתבה על עליית מחירי הדירות שנמשכות יותר מעשור בארץ ולא נראה שהן בדרך לעצור בזמן הקרוב. הכתב דרור מרמור ניסה להבין אם הבעיה העמוקה היא של ביקוש גבוה לעומת היצע נמוך או פשוט הנחה שגויה של הציבור הישראלי שמאמין שמה שמחר יהיה יותר גרוע מהיום ורץ לקנות לפני שיגמר. נפתלי בר נתן, מומחה רב שנים בתחום הנדל"ן, מציג את הצד שלו בנושא הבוער.

"תסתכלו על הסיבוב הקודם שבו היו פה עליות דו-ספרתיות במחירי הדירות. כשהמחירים עלו והכותרות זעקו על מחסור בהיצע ומשבר דיור, גם הביקושים עלו בהפוך על הפוך. בעיקר בגלל שהציבור הרחב הניח שמחר יהיה עוד יותר יקר", טוען מרמור, כתב גלובס. "זוהי נבואה שהגשימה עצמה די בקלות. זו הסיבה שהמחירים עלו ומחירי הדירות שכבר גבוהים היום בכ-160% מהמחירים ההם של תחילת 2008, יסיימו את 2021 בעלייה דו ספרתית".

בד בבד, מרמור מדבר על כך שישנו שיפור בתפקוד הממשלה ושהיא שוברת שיאים בהתחלות בנייה מהשנים הקודמות גם בבנייה חדשה וגם בהתחדשות עירונית. "תכנונית אנחנו במצב הרבה פחות רע מהחשש המוקדם. רשויות התכנון יסיימו את 2021 עם כ-80 אלף יחידות דיור מתוכננות, אחרי שבשנה שעברה תוכננו 95 אלף יח"ד ובשנה שלפניה 141 אלף יח"ד. זה לא מספיק, אבל גם לא שפל נורא".

עם זאת, נפתלי בר נתן, ששנים בתחום הנדל"ן ושיווק דירות, מאמין שיש עוד גורם שיוצר את כל ההיסטריה לרכישת דירות. "מלבד העובדה שהמדינה לא מצליחה לשחרר מספיק עתודות קרקע לבנייה, מדד תשומות הבנייה עושה את שלו ודוחף את מחירי הדירות כלפי מעלה".

נפתלי בר נתן - היצע וביקוש
לפי נתוני הלמ"ס: כמות הדירות נמצא בשיא היסטורי

בר נתן סבור כי הנתונים מדויקים ואכן מדובר בבשורה חדשה לענף ותקווה להמשך שיפור ביצועי הממשלה והגדלת ההיצע. "עם זאת לא הייתי ממהר להגיד שהביקושים הם בעיקר אמוציונליים בגלל גידול בהיצע. הגידול בהיצע עדיין לא מתקרב לספק את הביקושים ואכן אנשים נלחצים שהמחירים ימשיכו לעלות וממהרים לקנות לפני שיהיה מאוחר מידי ולא יוכלו לקנות בכלל".

כשמדובר בדירה למגורים התפישה של בר נתן היא למהר ולקנות. "מי שלא יכול להרשות לעצמו לקנות חייב להבין שגם המתנה לשינוי מגמה מהולה באשליה שהמציאות תדרוס ברגל גסה. מי שלא יכול להרשות לעצמו לקנות דירה למגורים חייב לגייס את כל הכסף שהוא יכול ולרכוש דירה להשקעה. בדיוק כמו דירות למגורים גם דירות להשקעה ירשמו עליות מחירים באותה מידה וכל עוד אתם לא מחוברים לענף המחירים עולים ומשאירים אתכם מאחור".

נפתלי בר נתן - היצע וביקוש
בר נתן: "כל עוד אתם לא מחוברים לענף המחירים עולים"

לסיכום, נפתלי בר נתן מאמין שבין אם אנחנו בעד ובין אם אנחנו נגד חייבים לקפוץ למים ולהיות חלק מהמשחק. "תקנו איפה שאתם יכולים תשכירו את הדירה למי שרוצה לגור שם ותשכרו איפה שאתם רוצים לגור. במצב כזה כשהחירים עולים אתם עולים איתם, גם אם אתם לא גרים בדירה שלכם".

נפתלי בר נתן - פוסטים אחרונים

נגישות